לברוא במודע

מאת ג'ון פאין המתקשר את מדריכו אומני
מאנגלית: סמדר ברגמן

אתם יוצרים את המציאות שלכם. כן, את כולה. אין אף לא אירוע, אדם, או חפץ אחד בחייכם שלא נמשך אליכם באמצעות המחשבות והרגשות שלכם, ללא קשר אם המחשבות היצירתיות הללו מודעות או לא. כל המחשבות הן יצירתיות, אפילו השליליות. היקום משרת אתכם באופן מושלם, על ידי כך שהוא מביא לכם בדיוק את מה שביקשתם באמצעות מחשבותיכם.

כאשר דנו באהבה ובשפע, חזרנו ואמרנו לכם פעמים רבות, שהדבר שבו אתם מתמקדים גדל, ואנו נחזור ונאמר זאת כאן. הדבר שעליו אתם ממקדים את תשומת לבכם, גדל. אתם חושבים כמה אלפי מחשבות בכל יום. אולי אינכם מודעים לכולן, אך אף על פי כן, הן יצירתיות. רבות מהמחשבות שלכם הן מחשבות יום-יומיות ורגילות. אינכם מקדישים למחשבות מסוימות תשומת לב רבה, אתם פשוט חושבים אותן כדרך של הרגל. שפה היא ביטוי של מחשבה, ודרכי הבעה מסוימות נושאות עמן מחשבות, אמונות ורעיונות. לדוגמה, כאשר כמה מכם קונים פריט לבוש חדש, מכונית או בית חדשים, אתם מתמקדים במחיר הפריט, במקום בהנאה שהוא יעניק לכם. כמה מכם אפילו אומרים שהרכישה 'גזלה' מכם סכום כסף מסוים. בעשותכם זאת, אתם שולחים אל היקום מחשבה שרכישה משמעותה דבר שלילי, או שהדברים שאתם באמת רוצים הם יקרים, ומכך משתמע שדברים אלה נמצאים בדרך כלל מעבר להישג ידכם, ושדרוש יותר זמן, מאמץ ואנרגיה כדי להביאם לתוך חייכם.

כדי לברוא במודע את שאתם רוצים, יהיה עליכם להפוך מודעים יותר למחשבות שלכם. אתם יכולים לבחון מה אתם חושבים על תחומים מסוימים בחייכם. על ידי כך שתבחנו את המחשבות שלכם בנוגע לפעילויות או תחומים מסוימים בחייכם, אתם יכולים להתחיל להביא למודעותכם את האמונות העמוקות שלכם, ואת דפוסי החשיבה הרגילים. אתם יכולים להתחיל על ידי כך שתבחרו תחום שנדמה שהוא 'צולע' בחייכם, ותבחנו כל מחשבה על נושא זה.

תרגיל

קחו ניר ועט וכתבו: "אני מאמין/נה ש…. הוא/היא…", ואז כתבו את כל מה שעולה בראשכם. אתם יכולים לכתוב על אהבה, מין, כסף, בריאות, מערכות יחסים, אני, החיים, אלוהים וכן הלאה. לאחר שכתבתם משפט או שניים, וחזרתם בכל פעם: "אני מאמין/נה שאהבה היא…", פשוט הפסיקו לנסות למצוא את המחשבות, ואפשרו לעט שלכם לזרום. במהרה יהיה לפניכם דף, או אפילו דפים, מלאים באמונות. חלקן עשויות להפתיע אתכם מאוד או אף לזעזע אתכם. לאחר שכתבתם את הרשימה שלכם, עברו על כל אמונה ושאלו את עצמכם את השאלות הבאות: א. האם האמונה הזאת משרתת את טובתי הגבוהה ביותר, האם היא הופכת את חיי לשמחים ומרגשים יותר? ב. האם אני רוצה להחזיק באמונה זו? ג. מהיכן הגיעה אמונה זו? לאחר שסיימתם חלק זה של התרגיל, קחו דף נייר אחר וכתבו עליו את כל האמונות שאתם רוצים בהן. כתבו: "אני מאמין/נה ש… (אהבה, כסף, מין, מערכות יחסים וכן הלאה) הוא/היא… (טובה, נהדרת, קדושה, שמחה וכן הלאה). השלב השלישי של התרגיל הוא לכתוב את כל האמונות שאינן משרתות אתכם, ואת אלה שאימצתם מאנשים אחרים. כתבו: "אני מפוגג/ת את האמונה ש… (אהבה, מין, כסף, מערכות יחסים וכן הלאה) הוא/היא… (נדירה, רעה, מביישת, מאכזבת וכן הלאה). קחו נייר זה ושרפו אותו במקום בטוח. אם אינכם חשים בנוח לשרוף את הנייר, אתם יכולים לקרוע אותו לחתיכות קטנטנות ולהשליך אותו אל פח מחוץ לביתכם, אל מחוץ למציאות שלכם.

על ידי כך שתעשו תרגיל פשוט אך עוצמתי זה, תהיו מסוגלים להבין את הכוח של המחשבות שלכם, וכיצד הן מעצבות את חייכם. כמה מכם הסיקו שמכיוון שיצרתם מציאות שאינה מוצאת חן בעיניכם, משמעות הדבר היא שאתם קרבן למחשבות לא-מודעות, עליהן אין לכם שליטה. אין מחשבות שהן לא-מודעות. אחזור על דבריי, אין מחשבות שהן לא-מודעות. גם אם אינכם יכולים להגדיר את האמונה, יהיה רגש, ורגשות תמיד קיימים, אפילו אם נדמה שהמחשבות לא-מודעות. באמצעות תרגיל פשוט זה, ועל ידי כך שתבחנו את המחשבות שלכם במשך היום, תוכלו להביא את כל מה שהחשבתם ללא-מודע אל תוך מודעותכם.

רגשותיכם הם החברים שלכם

הניחו לרגשות שלכם להדריך אתכם, שכן הם החברים שלכם. אם אתם חשים רגש שלילי כלשהו בקשר לכל נושא שהוא, זהו סימן שיש לכם אמונה שלילית כלשהי לגביו. על ידי כך שתקשיבו לרגשות שלכם, תוכלו להביא למודעותכם את כל האמונות לגבי כל הדברים. הרגשות והאינטואיציה שלכם הם מערכת ההנחיה המובנית שלכם. רגשות הם הדחפים שהנשמה שלכם מעניקה לכם, האומרים לכם ללכת בכיוון זה או אחר. הנשמה שלכם תמיד רוצה שתלכו לכיוון שבו יש שמחה גדולה יותר, זו תשוקתה עבורכם. יש רק שני רגשות אמיתיים שאתם יכולים לחוות ולהרגיש, ורגשות אלה הם אהבה ופחד. כל הרגשות האחרים שאתם חווים, או שאותם אתם מזהים כרגשות, הם רגשות נלווים הנובעים מאהבה או מפחד. האהבה מרחיבה, היא מעודדת אתכם להיות כל שאתם יכולים להיות, היא מעצימה אתכם והיא מסירה הגבלות. האהבה אינה מקנאה, כועסת או מפחדת, היא אינה מפקפקת, אך היא מצפה. הפחד, מצד שני, מגביל. הוא מרוקן את אנרגיית החיים שלכם, את החיוניות שלכם. הפחד אוהב את המילה 'לא', והפחד אוהב להשאיר אתכם היכן שאתם. הוא מגביל, מעוור וקצר-רואי, הפחד הוא המוות עצמו.

היחידה הפיזית שהיא גופכם, מגיבה לאנרגיה שהאהבה והפחד מביאים עמם. לרגשות האהבה והפחד יש השפעה ישירה על מערכת השרירים שלכם וכן גם על נשימתכם. אם יש לכם מחשבה או אמונה שאינכם בטוחים אם היא משרתת אתכם, החזיקו אותה במודעותכם למשך כמה שניות, ופשוט שימו לב למה שמתרחש בגופכם. האם אתם הופכים מתוחים, או האם אתם חשים רגועים ומודעים יותר? מה קורה לנשימה שלכם? האם אתם נושמים באופן עמוק ורגוע, או האם נשימותיכם קצרות ומהירות. אלה הם תרגילים פשוטים שיכולים להביא למודעות שלכם את אותם רעיונות ואמונות שאינם משרתים את צמיחתכם, ואת אלה שטוב תעשו אם תשחררו.

החברה שלכם אמרה לכם שאין לבטוח ברגשות ושאת המוח עליכם לכבד, שבמוח עליכם לבטוח ולפעול על פיו. המוח הוא כלי נהדר. יש לו את היכולת למקד מחשבות ולהגדירן בדרכים שקל לתקשר. רגשות, לעומת זאת, נתפסים כלא מהימנים, או אפילו כגורמים לאי-יציבות. אולם, הרגשות השליליים העזים התורמים לאי-יציבות, הם תוצאה של חשיבה מוטעית, של מחשבות ואמונות שאינן תומכות במי שאתם. לדוגמה, רגשות קנאה עזים הם רגשות המבוססים על פחד, והם נגרמים על ידי האמונה שאינכם יכולים לקבל או ליצור את שיש לאדם אחר, או על ידי האמונה שהצלחתו של אדם אחר משמעותה חורבנכם. רגשות שליליים עזים הם תמיד תוצאה של מחשבה מגבילה.

כאשר אתם משלבים את המוח שלכם עם הדחפים הניתנים לכם על ידי הרגשות שלכם, אינכם יכולים שלא להרחיב את מי שאתם. הרגשות הם הסימנים שהנשמה שלכם מנסה לתת לכם, כדי שתלכו בכיוון מסוים, ואתם יכולים להשתמש במוח שלכם ככלי באמצעותו תמקדו את מחשבותיכם על המטרה שלכם. אם כל המחשבות הממוקדות שלכם יתאימו לרגשות הפנימיים שלכם, המצביעים בפניכם על הכיוון שבו עליכם ללכת, החיים שלכם יהיו מלאים בשפע ובשמחה מעבר לכל דמיון.

השימוש בתשוקה

אין זה מספיק פשוט לחשוב על משהו שאתם רוצים להביא לחייכם, יהיה עליכם להשתוקק אליו בעוצמה. תשוקה היא רגש. לאחר שהחלטתם שהרגשות שלכם אינם מהימנים, רבים מכם מניחים למוח שלכם להחליט מה אתם צריכים, או שאתם משנים את דעתכם בנוגע למה שאתם רוצים באמצע הדרך. אף אחת מהגישות הללו לא תביא לשינויים שאתם רוצים שיתרחשו בחייכם במהירות רבה.

אם אתם משנים את דעתכם לעתים קרובות לגבי מה שאתם רוצים, אזי זה סימן לכך שאינכם מקשיבים באמת לרגשות שלכם. אין זה אומר שלא יחול שינוי במה שאתם רוצים, מכיוון שכל המטרות והתשוקות שלכם ישתנו ויתפתחו, ככל שאתם לומדים וגדלים. נתיב הצמיחה הוא נתיב שבו אתם בוראים את עצמכם מחדש, והדרך שבה אתם עשויים לרצות לברוא את עצמכם כעת עשויה להיות שונה למדי מהדרך שבה תרצו לברוא את עצמכם בעוד חמש או עשר שנים. אם אתם קופצים מרצון אחד לאחר, משנים את דעתכם לעתים קרובות לגבי מה שאתם רוצים לברוא בחייכם, הגיע הזמן שתבחנו כמה מהרעיונות והאמונות העמוקים יותר שלכם בנוגע ליצירת הדבר שאתם רוצים.

לעתים קרובות אינכם מרשים לעצמכם אפילו להתחיל לברוא את החלומות שהרגשות שלכם מעניקים לכם, מכיוון שאינכם מאמינים ביכולת שלכם להגשימם. אתם משליכים רעיונות טובים רבים ומסווגים אותם כמאוויי לב [wishful thinking], כמגדלים פורחים באוויר, או כדברים שרק מעטים בני מזל יכולים לקבל ולברוא. למעשה, מאוויי לב הם המחשבות של הנשמה שלכם, והדמיון שלכם הוא הכלי שניתן לכם כדי לברוא מאוויי לב. מאוויי הלב שלכם נובעים מהעצמי האמיתי שלכם, זו הדרך שבאמצעותה הנשמה שלכם מובילה אתכם לעצמי הגדול יותר שלכם. מאוויי הלב שלכם הם החזון הגדול יותר שהנשמה שלכם מחזיקה עבורכם, וההליכה בעקבות החלומות, והאמונה בהם, הן שיובילו אתכם להגשים את מטרת חייכם. אתם נמצאים על הפלנטה כדי לברוא. אין סיבה גדולה יותר להימצאותכם כאן. יש דברים נוספים ללמוד בדרך, כגון שיעור האהבה, אבל בסופו של דבר, אתם כאן כדי לברוא, ולברוא באהבה הוא הדבר שלשמו באתם. זוהי מהות החיים. זוהי מטרת החיים, אין כל סוד נסתר, אין אמת עמוקה שעליכם לגלות במשך גלגולים רבים, אין סוד מקודש שנגלה רק לראויים מעטים, זוהי האמת ומטרת כל החיים, לברוא את עצמם ואת התנסותם, וזהו טבעו של האלוהים. אם מטרת החיים היא לברוא, אזי המטרה הגדולה ביותר שלכם היא לברוא את שאתם משתוקקים לברוא. זוהי כל מטרת החיים, זוהי כל מטרת החיים שלכם.

כמה מכם אפילו פוחדים לברוא את מה שאתם רוצים, מכיוון שאתם פוחדים שברגע שתגיעו לנקודה הזאת, אתם תגיעו לסופה של המשמעות, ולא יהיה לכם דבר נוסף לעשותו, לא תהיה לכם מטרה והגשמה בחייכם. ולכן אתם מחזיקים את עצמכם בעמדה של מאבק, מכיוון שאתם פוחדים מהכלום. אתם מפחדים שכאשר תגיעו לארץ המובטחת, אלוהים לא יהיה שם, ורק אתם תהיו שם. ובכן, זו אמת נעלה נוספת, שכן אתם אכן תהיו בארץ המובטחת, מכיוון שאתם אלוהים!

הצמיחה אינה נפסקת. אלוהים גדל, והיא מתרחבת ככל שאתם מתרחבים. אלוהים חווה את עצמו באמצעותכם. לכן כאשר אתם מגיעים למקום שבו אתם משתוקקים להיות, הצמיחה וההתרחבות שהביאו אתכם למקום הגשמה זה, יעניקו לכם את הכלים להמשיך, ולהרחיק לכת אף יותר. האם אתם מדמיינים שהנאורים, המאסטרים, הדגולים והשמימיים יושבים ומעבירים את זמנם באושר נאור. לא, כלל לא. תמיד ניתן לברוא עוד, לעשות עוד, תמיד יש עוד דרכים לחוות את העצמי.

כדי שתצליחו לברוא את הדברים שאתם רוצים בחייכם, אתם צריכים להשתוקק אליהם. השתוקקות אינה דומה לצורך. צורך מבוסס על תחושה של חוסר, וכאשר אתם מתרכזים בחוסר, אתם דוחים את הדבר שאתם רוצים. יש הבדל של שמיים וארץ בין צורך במערכת יחסים מכיוון שחייכם ריקים מתוכן, לבין השתוקקות למערכת יחסים מכיוון שאתם רוצים לחלוק את מי שאתם עם אדם אחר. צורך במערכת יחסים או שידחה כל מערכת יחסים עתידית אפשרית, או שיביא לחייכם מערכת יחסים שהדגש שלה יהיה על הצורך המקורי שלכם. שוב, הדבר שבו אתם מתמקדים יתרחב ויגדל.

כמה מכם עשויים לחשוב שאתם כבר מתמקדים במה שאתם רוצים. אולם, כאשר הם נשאלים, לאנשים רבים קל יותר לומר מה אינם רוצים, או מה הם רוצים מאנשים אחרים. זכרו, אתם המקור של כל מה שאתם צריכים, ולכן להזדקק לדברים מאחרים, או דרישת תנאים מסוימים קודם שתבראו את מה שאתם רוצים, תשאיר אתכם בתחושה של אכזבה.

כאשר אתם מתחילים לחשוב באופן פעיל על עשיית שינויים בחייכם, אל תתחילו לחשוב על כל הדברים שאתם רוצים לסלק או על כך שאתם רוצים שאנשים אחרים ישתנו. רבים מכם רוצים שהבוס או בן/בת הזוג ישנו את התנהגותם, שיקל עליהם לשלם את החשבונות, לא לעבוד קשה מדי ולהיאבק כדי לממן שכר דירה או משכנתא. חוק המשיכה יביא אליכם את הדבר שבו אתם מתמקדים, ולכן אם אתם מתמקדים במה שאינכם רוצים, אתם תקבלו זאת. היקום אינו יכול לפעול בשום דרך אחרת, הוא מושלם ופשוט בשלמותו.

הדרך העוצמתית ביותר להתחיל לשנות את חייכם, היא באמצעות ניסוח מחדש של כל הדברים באופן חיובי. התחילו בכך שתרצו לעבוד עבור מישהו שהוא חיובי ותומך, עבור חברה המכבדת ומעריכה את כישוריכם, שתרצו לשלם את החשבונות שלכם בקלות ובנוחות בכל חודש. על ידי השימוש בכוונה חיובית כדי להצהיר במדויק מה אתם רוצים, אתם תשנו את האנרגיה ואת הגישות שלכם, ואי לכך יקל עליכם לזהות הזדמנויות, ואתם תאפשרו ליקום להעניק לכם דברים במהירות רבה יותר. בנוסף לכך, על ידי כך שתנסחו מחדש את מחשבותיכם באופן חיובי, אתם תתחילו לחוות תחושה של הודייה בעבור הדברים שכבר יש לכם. תחושת הודייה זו תאפשר לכם לראות שכבר יש בחייכם היבטים חיוביים רבים ושבמצב הנוכחי, הם סיפקו לכם הזדמנויות רבות ללמוד שיעורים רבי ערך. כאשר אתם מסוגלים לבקש מהיקום שינויים בחייכם בתחושה של הודייה בעבור הדברים שכבר יש לכם, הלב שלכם יהיה פתוח ויאפשר לנסים להתרחש. הדלתות יפתחו בפניכם, ואתם תזרמו בזרם היקום, במקום לנסות לשחות כנגד הזרם. הדבר יחייב אמון מצדכם, אבל אם החיים שלכם זקוקים לשינוי, אמונה בדבר טוב יותר תשרת אתכם היטב.