האוסף השביעי של הסיפורים, האגדות והציטוטים

מאנגלית: סמדר ברגמן

image005

 הכל עניין של גישה

מאת צ'ארלס סווינדול

בכל יום אני מבין יותר ויותר את ההשפעה שיש לגישה שלי החיים. גישה, עבורי, חשובה יותר מעובדות. היא חשובה יותר מהעבר, מהשכלה, מכסף, מנסיבות, מכישלונות, מהצלחות, ממה שאנשים אחרים אומרים או עושים.

היא חשובה יותר ממראה חיצוני, מכשרונות או ממיומנויות. היא תבנה או תפיל כל דבר.

הדבר המופלא הוא שיש לנו ברירה בכל יום בכל הקשור לגישה שאנו רוצים לאמץ. איננו יכולים לשנות את העבר שלנו… איננו יכולים לשנות את העובדה שאנשים יפעלו בדרך מסוימת. איננו יכולים לשנות את הבלתי-נמנע.

הדבר היחיד שאנו יכולים לעשות הוא לפרוט על המיתר היחיד שיש לנו, וזו הגישה שלנו… אני משוכנע שעשרה אחוזים מהחיים הם מה שקורה לי ותשעים אחוזים ~ האופן שבו אני מגיב.

 image005

 להרגיש אהבה

להרגיש אהבה היא חוויה שלא ניתן לתאר במילים. נהגתי לחשוב שניתן להרגיש אהבה רק במסגרת מערכת יחסים עם אדם אחר, אבל טעיתי. את האהבה יש לחוות בתוכנו תחילה, באמצעות אהבתנו לרוח ובאמצעות אהבתנו לעצמי. ללא התנסות אישית ואינטימית באהבה האלוהית שלנו לרוח, והאהבה המקודשת שלנו לעצמנו, לא נוכל "להפיק" די אהבה אותה נוכל לחלוק.

ברגע שפגשנו באהבה הפנימית, אנו יכולים להרגיש אהבה בכל מקום. אנו יכולים להרגיש אהבה כאשר תינוק נולד. אנו יכולים להרגיש אהבה כאשר אנו צופים בסרט. אנו יכולים להרגיש אהבה כאשר אנו שומעים שיר. אנו יכולים להרגיש אהבה כאשר אנו רואים את השמש זורחת, ואנו יכולים להרגיש אהבה כאשר אנו מביטים בירח ובכוכבים שבשמים.

המפתח לפתיחת כספת האהבה שברוח שלנו, הוא הבחירה שלנו לאהוב את כולם והכל בחופשיות, בפתיחות, וללא תנאי ממקום עמוק בלבנו. אהבה היא האנרגיה האולטימטיבית, היא כוח שמעניק חיים שניתן לנו ללא הגבלה, ועלינו לחלוק אותו ללא הגבלה עם אחרים קודם שיסתיימו חיינו ויגיע הזמן להיפרד.

האהבה חייבת תמיד להתחיל בלב. אז עלינו לחלוק אותה, כדי שאחרים יוכלו להרגיש בה, בעודה מברכת אותם עמוק עד עמקי לבם.

~ באבא קונדי

image005

  חוקי ההצלחה

אתה רוצה משהו – האם תהיה מוכן לשלם את המחיר?

החטא הגדול ביותר – רכילות.

המכשלה הגדולה ביותר – פחד.

הטעות הגדולה ביותר – ויתור.

ההתנסות המספקת ביותר – לעשות את חובתך תחילה.

הפעולה הטובה ביותר – חשיבה בהירה ושיפוט טוב.

הברכה הטובה ביותר – בריאות טובה.

הטיפש הגדול ביותר – אדם שמשקר לעצמו.

ההימור הגדול ביותר – החלפת עובדות בתקווה.

הדבר הבטוח ביותר בחיים – שינוי.

השמחה הגדולה ביותר – להיות רצוי.

האדם החכם ביותר – זה שעושה את הדבר הנכון לדעתו.

העוצמה החזקה ביותר – חשיבה חיובית.

ההזדמנות הגדולה ביותר – ההזדמנות הבאה.

המחשבה הגדולה ביותר – אלוהים.

הניצחון הגדול ביותר – הניצחון על העצמי.

המשחק הטוב ביותר – עבודה מוצלחת.

המגרעה הגדולה ביותר – אגואיזם.

העיסוק היקר ביותר – שנאה.

האדם המסוכן ביותר – שקרן.

התכונה המגוחכת ביותר – גאווה מזויפת.

האובדן הגדול ביותר – אובדן ביטחון עצמי.

הצורך הגדול ביותר – הגיון פשוט.

מאת ג'ק יאניטסאס, חוקי ההצלחה

תורגם מהרשת.

image005

איך לאהוב את עצמך

חדלי מכל ביקורת – ביקורת לעולם אינה משנה דבר. אל תבקרי את עצמך. קבלי את עצמך בדיוק כפי שאת. כולם משתנים. כאשר את מבקרת את עצמך, השינויים שלך הם שליליים. כאשר את מקבלת את עצמך, השינויים שלך חיוביים.

אל תפחידי את עצמך – הפסיקי להטיל על עצמך אימה באמצעות מחשבותיך. זו דרך נוראה לחיות. מצאי תמונה מנטלית שמעניקה לך הנאה (שלי היא שושנים צהובות), ומיד החליפי את המחשבה המפחידה במחשבה מהנה.

היי עדינה, נחמדה וסבלנית – היי עדינה עם עצמך. היי נחמדה לעצמך. היי סבלנית כלפי עצמך בשעה שאת לומדת דרכי חשיבה חדשות. התייחסי לעצמך כפי שהיית מתייחסת למישהו שאת באמת אוהבת.

היי נחמדה אל שכלך – שנאה עצמית היא רק שנאת המחשבות שלך. אל תשנאי את עצמך בגלל המחשבות. שני בעדינות את המחשבות שלך.

שבחי את עצמך – ביקורת שוברת את הרוח הפנימית. שבחים בונים אותה. שבחי את עצמך בכל הזדמנות. שבחי את מעשיך – קטנים כגדולים.

תמכי בעצמך – מצאי דרכים לתמוך בעצמך. אפשרי לחברים לעזור לך. בקשת עזרה בעת הצורך מצביעה על חוזק.

התייחסי באהבה לדברים השליליים שקורים בחייך – הכירי בכך שאת בוראת אותם כדי לספק צורך. כעת, את מוצאת דרכים חדשות וחיוביות להגשים צרכים אלה. לכן, שחררי באהבה דפוסים שליליים ישנים.

טפלי בגופך – למדי תזונה. איזה סוג של "דלק" גופך זקוק כדי להיות אנרגטי וחיוני באופן אופטימלי? למדי על פעילות גופנית. מאיזה סוג של פעילות גופנית תוכלי ליהנות. אהבי והעריכי את המקדש בו את חיה.

עבודת מראה – הביטי בעיניך לעתים קרובות. בטאי תחושה גודלת זו של אהבה שיש לך כלפי עצמך. סלחי לעצמך בעת שאת מביטה במראה. דברי אל הוריך בעת שאת מביטה במראה. סלחי גם להם. לפחות פעם אחת ביום אמרי: "אני אוהבת אותך, אני באמת אוהבת אותך".

אהבי את עצמך… עשי זאת עכשיו – אל תחכי עד אשר תבריאי, או תרדי במשקל, או תזכי במשרה חדשה, או במערכת יחסים חדשה. התחילי עתה – ועשי זאת כמיטב יכולתך.

~ לואיז היי

 image005

 לגדל ילד

 

אם ילד גדל עם ביקורת, הוא לומד לגנות.

אם ילד גדל עם עוינות, הוא לומד להילחם.

אם ילד גדל עם בוז, הוא לומד להיות ביישן.

אם ילד גדל עם אשמה, הוא לומד להרגיש אשם.

אם ילד גדל עם סובלנות, הוא לומד להיות סבלני.

אם ילד גדל עם עידוד, הוא לומד ביטחון עצמי.

אם ילד גדל עם שבחים, הוא לומד להעריך.

אם ילד גדל עם הוגנות, הוא לומד צדק.

אם ילד גדל עם ביטחון, הוא לומד להאמין.

אם ילד גדל עם דעה חיובית, הוא לומד לאהוב את עצמו.

אם ילד גדל עם קבלה וידידות, הוא לומד לאהוב את העולם.

~דורות'י לווא הוטל

image005

 עכשיו או לעולם לא

לתכנן לעשות דבר-מה אינו אותו הדבר כמו לעשות דבר-מה. החלומות שלנו הופכים למציאות רק במידה שבה אנו מתחילים לעשות משהו כדי להגשים אותם. כדי שתצליח במסע הזה, יהיה עליך להיות פעיל בדרך מכוונת ביותר.

~ ריק גיארדינה

image005

ארבע עונות לעץ

אל תשפטו את החיים על פי עונה קשה אחת. היו היה אדם שהיו לו ארבעה בנים. הוא רוצה ללמד את בניו לא לשפוט דברים ולכן שילח אותם למסע, כל אחד בתורו, אל עץ אגס שניצב במקום מרוחק מאוד. הבן הראשון יצא לדרכו בחורף, השני באביב, השלישי בקיץ והבן הצעיר ביותר יצא בסתיו. כאשר כולם חזרו, הוא כינס אותם וביקש מהם לתאר את שראו.

הבן הראשון אמר שהעץ היה מכוער, עירום ומעוות.

הבן השני אמר: לא ~ הוא היה מכוסה בניצנים ירוקים ומלא בהבטחה.

הבן השלישי לא הסכים, הוא אמר שהעץ היה עמוס בפריחה יפהפייה, שריחה היה כה מתוק ושהיה זה המראה החינני ביותר שראה מימיו.

הבן האחרון חלק על כולם; הוא אמר שהעץ היה עמוס בפרות בשלים, מלא חיים והגשמה.

האב הסביר לבניו שהם צודקים כולם, כיוון שכל אחד מהם ראה רק עונה אחת בחיי העץ. הוא אמר להם: אינכם יכולים לשפוט עץ, או אדם, רק על פי עונה אחת. המהות של מי שאתם ~ וההנאה, השמחה והאהבה שנובעות מהחיים הללו ~ ניתנות למדידה רק בסוף, כאשר תמו כל העונות. אם תוותרו בחורף, תחמיצו את הבטחת האביב, את יופי הקיץ, ואת הגשמת הסתיו. אל תניחו לכאב של עונה אחת להרוס את שמחת שאר העונות.

כותב לא ידוע

תורגם מהרשת

image005

בני אדם נודדים למרחקים כדי להתפעל מגובהם של ההרים, מעוצמתם של גלי הים, מנחשולי הנהרות, מגודלו העצום של האוקיינוס, מתנועת הכוכבים, ואף-על-פי-כן הם חולפים על פני עצמם מבלי להשתאות כלל.

~ אוגוסטין הקדוש

image005

רשע (בורות) הוא כמו צל ~ אין לו מהות משל עצמו, הוא אך ורק היעדר אור. אינך יכול לגרום לצל להיעלם על ידי כך שתלחם בו, תרמוס אותו, תפגין כנגדו או בכל צורה אחרת של התנגדות רגשית או פיזית. כדי לגרום לצל להיעלם, עליך להקרין עליו את אורך.

~ שאקטי גאווין

image005

אם יש אור בנשמה,

יהיה יופי באדם.

אם יש יופי באדם,

תהיה הרמוניה בבית.

אם יש הרמוניה בבית,

יהיה סדר באומה.

אם יש סדר באומה,

יהיה שלום בעולם.

~ פתגם סיני

 image005

לא ארשה לאף אדם לצמצם ולהשפיל את נשמתי על ידי כך שיגרום לי לשנוא אותו.

~ בוקר ט' ושינגטון ~ מחנך אפריקני-אמריקני

image005

שמור אותי מהחכמה שאינה בוכה, מהפילוסופיה שאינה צוחקת ומהגדולה שאינה משתחווה לפני ילדים.

~ חליל ג'ובראן

image005

זרע מחשבה, ותקצור פעולה.

זרע פעולה, ותקצור הרגל.

זרע הרגל, ותקצור אופי.

זרע אופי, ותקצור יעוד.

~ צ'ארלס ריד

 image005

 החלום שלך

במקום כלשהו בך יש חלום. קרוב לוודאי שהוא קבור עמוק מתחת לכל דאגות היום יום, אך במקום כלשהו בך הוא חי.

הוא אינו מעשי כל-כך, וקרוב לוודאי שהוא מעט מטורף. אף-על-פי-כן הוא ממלא באנרגיה את הרוח שלך כפי ששום דבר אינו עושה.

הוא עולה אל פני השטח מדי פעם. וכאשר הדבר קורה, לזמן קצר, השנים נעלמות ואת נוגעת במקום שבו הכל נראה אפשרי.

החלום שלך, מטורף ולא-מעשי ככל שהוא עשוי להיראות, מנסה לומר לך משהו. החלום שלך, עם ההבטחה שבו, שאת מבטלת לעתים קרובות מדי ובמהירות רבה מדי, רוצה לומר לך מי את.

האם לא הגיע הזמן שתקשיבי למה שיש לו לומר? אולי הגיע הזמן להתחיל ללכת בעקבות החלום הזה, ולהגשים את התכלית בה בורכת.

~ ראלף מארסטון

image005

 מודעות למגבלות

אני מחשיב את עצמי לעובד חכם והמשמעות של חכמתי היא לא יותר ולא פחות מאשר תפיסתי החדה את מגבלותיי. אני מקווה שלעולם לא ארחיק לכת אל מעבר למגבלותיי. ללא ספק, מעולם לא עשיתי זאת במודע.

אני מודע למגבלות שלי. מודעות זו היא כוחי היחיד. כל שהצלחתי לעשות בחיי נבע יותר מכל מהבנת המגבלות שלי. אם הייתי מי שאני רוצה להיות, הצום לא היה הכרחי. לא היה עלי להתווכח עם אף אחד. המילה שלי הייתה פוגעת "בול". למעשה, לא היה עליי כלל לומר מילה. רצוני לבדו היה מספיק כדי להפיק את ההשפעה הרצויה. אבל אני מודע עד כאב למגבלות שלי.

~ מוהאנדאס קאראמצ'אנד גנדי

image005

 יום גשום, יום שטוף שמש

שינוי נקודת המבט

לפני שנים רבות, חיה אישה זקנה שדמעותיה לא חדלו לזלוג כיוון שדאגותיה היו אינסופיות. היו לה שתי בנות. הבת הבכורה נישאה לסוחר מטריות. בימים שטופי שמש, האישה הזקנה הייתה מביטה מעלה וחושבת: "מזג האוויר טוב מדי! אף אחד לא יקנה מטריות והחנות עלולה להיסגר!" כורעת תחת נטל הדאגה, היא הייתה בוכה ובוכה. הבת הצעירה שלה נישאה למוכר איטריות והאישה הזקנה ידעה שכאשר הגשמים יורדים, האיטריות לא יתייבשו ולא ניתן יהיה למכור אותן. בימים גשומים, האישה הזקנה שוב כרעה תחת נטל הדאגה ודמעותיה זלגו וזלגו. כך, מוטרדת בגלל אחת מבנותיה היא חיה בצער אינסופי. שכניה הטובים, שלא הצליחו לנחם את האישה הזקנה, החלו לכנותה בשם "האישה הבוכה".

יום אחד, פגשה האישה בנזיר. הוא שמע על האישה הזקנה והיה סקרן מאוד לדעת מדוע היא אינה חדלה לבכות. האישה הזקנה הסבירה את מקור צערה. הנזיר, שהיה חביב מאוד, חייך ואמר: "אינך צריכה לדאוג יותר כיוון שאני אראה לך את הדרך למציאת האושר".

האישה הזקנה התרגשה מאוד וביקשה מהנזיר שימהר ויאמר לה מה לעשות. הוא השיב שהתשובה פשוטה: "עליך רק לשנות את נקודת המבט שלך", אמר. "בימים שטופי שמש, חשבי לא על בתך הבכורה ועל המטריות שלה, אלא על בתך הצעירה ועל החמימות שמייבשת את האיטריות שלה. כאשר אור השמש חזק, היא תהיה מסוגלת להכין הרים של איטריות והעסק שלה ישגשג. כאשר הגשם יורד, אל תחשבי על בתך הצעירה ועל האיטריות שלה, אלא על הלקוחות הרבים שיגיעו אל חנותה של בתך הבכורה כדי לקנות מטריות. ככל שהגשם חזק יותר, כך היא תמכור יותר מטריות".

האישה הזקנה ידעה שהנזיר אומר דברי חכמה ועשתה כדבריו. מאותו יום ואילך, דמעותיה הפכו לחיוכים, וחיוכיה גדלו מיום ליום. מיום זה ואילך, היא הייתה ידועה בשם "האישה המחייכת".

 image005

  הצד האחר של האור

רגשות אפלים

בתוך כל אחד מאתנו חיה אפלה מעודנת. לעתים קרובות זה משהו ממנו אנו מפחדים, כיוון שממנו נובעים הרגשות שאנו תופסים כשליליים: טינה, אשמה, כעס, תאוות בצע, הכחשה וחוסר אמון. רגשות אפלים אלה נשארים נסתרים, מופרדים מהדימוי העצמי, ולכן דומה שמתגשמים באופן בלתי צפוי, מותירים תחושה של אשמה ומאבק בלתי פתור. אבל כיוון שהאור אינו יכול להתקיים ללא האפלה המנוגדת, רגשות אפלים הם חלק מנס הקיום והמודעות העצמית. הפסיכולוג קארל יונג טען שהרגשות השליליים הם חלק חיוני ברווחה הפסיכולוגית ולא ניתן להדחיקם מבלי לחנוק את היצירתיות, השמחה והחכמה.

הרגשות האפלים קיימים כדי לאזן את רגשות האור, אך הם גם יכולים ללמד אתכם הרבה מאוד. הדחקת הצד האפל שלכם מעמעמת את השכל ואינה מאפשרת לכם לחוות את החיים במלואם, כיוון שרגשות אפלים הם חלק בלתי נפרד מהתשוקה, מההתרגשות ומעוצמת הלב. הימנעות מהם פשוט גורמת להתפרצויות רגשיות, לביקורת עצמית נוקשה, לבלבול ומגבילה אתכם רק למה שאתם מאמינים שאתם יכולים להשיג. כל אדם הוא בעל טבע דואלי, אך על ידי הכחשת הצד האפל, הוא הופך לזר ולדבר שאין לסבול אותו. כך, הגישה אליו קשה, אך ניתן למצוא אותה אם תעניקו לו קול ואם תכירו בקול זה ללא פחד.

הרגשות האפלים שלכם פותחים דלתות חדשות. כאשר אתם מתחברים אליהם ושוב אינכם מפחדים מהם, מתגלה בכם יכולת להבין ולקבל את הרגשות האפלים של האחרים. יונג האמין שאנו פוגשים בצד האפל כאשר אנו חווים תקופה קשה ואנשים רבים כל-כך מנסים להימנע ממנו. אבל כמו הערפל לו אנו מאפשרים להתרחב, הכרה ברגשות האפלים מתפוגגת והופכת לבהירות, וסוללת נתיב לקבלה אמיתית של עצמנו ושל אחרים.

 image005

 7 דרכים לרכישת יותר ביטחון עצמי

1.      למדו לתת ולקבל באדיבות, כיוון שביטחון עצמי אמיתי אינו יכול להתקיים בריק. אף-על-פי שבתחילה אתם עשויים לחוש שאין הדבר טבעי לכם, רוב האנשים הבטוחים בעצמם הם אלה שיכולים למצוא איזון בין מתן עזרה לאחרים ובקשת עזרה כאשר הם עצמם זקוקים לה.

2.      חמשו את עצמכם בעובדות. כאשר אתם אינכם יודעים דבר בוודאות, הביטחון העצמי יכול להיעלם. אם תהיו מוכנים תמיד כשבידכם המידע הנכון, תוכלו לסייע לעצמכם לשמר את העוצמה הפנימית שלכם במצב מרפה ידיים.

3.      אינכם יכולים לשנות את העבר, אבל אתם יכולים להמציא את עצמכם מחדש. הרחיבו את אופקיכם באמצעות חוויות חדשות ומרגשות והדבר יסייע לכם להרגיש בעלי יכולת ויוסיף צורות ביטוי ייחודיות לחיי היום-יום שלכם.

4.      קל לשכוח על כמה מכשולים קשים התגברתם בחייכם כאשר אתם מתמודדים עם מכשולים חדשים. זכרו את ההצלחות שלכם, זכרו את ההישגים שלכם, קטנים כגדולים, רשמו אותם, כמו גם את המטרות העתידיות שלכם, ותעצימו את הביטחון העצמי שלכם כאשר אתם מרגישים שאתם כורעים תחת הנטל או חסרי מוטיבציה.

5.      חיזוק ביטחונם העצמי של אחרים ורכישת ידידים חדשים הם מעשים עוצמתיים הבונים ביטחון עצמי. עזרו לאחרים להרגיש טוב, התעניינו במעשיהם, החמיאו להם, היו ידידותיים.

6.      במצבים שיוצרים תחושות של חוסר וודאות (שיכולים במהירות לערער את ביטחונכם), דמיינו שהקשיים הם קשיים עמם התמודדתם בעבר. תחושות ביטחון לגבי דברים מסוימים יכולות לגרום לכם לחוש ביטחון לגבי דברים אחרים.

7.      בכל בוקר, המריצו את עצמכם באמצעות הצהרה חיובית. חשבו על חמישה הישגים שלכם. הביטו בעצמכם במראה והזכירו לעצמכם לקבל את עצמכם, לתמוך בעצמכם, גם כאשר הבלתי-צפוי מתרחש.

image005

 במעשיכם תוכרו

הכינו ואכלו את הסעודה שלכם.

אם אתם מתעכבים כיוון שאינכם מכירים בערך שלכם,

אזי אין צורך לחפשו מחוץ לעצמכם.

אם אינכם יכולים למצוא את הרוח בתוך עצמכם,

לא תמצאו אותה בשום מקום אחר.

עד אשר תהפכו מודעים למהות שלכם,

עד אשר תהיו נאמנים לנשמתכם,

עד אשר תשתמשו במבט האלוהים, כדי להביט פנימה,

ותניחו לו להאיר את הנתיב אל המציאות שלכם,

לא תדעו את אלוהים.

~ ג'ון רוג'ר

 image005

לפעמים הדרך לנוע קדימה היא להאט. לפעמים הדרך לעשות יותר, היא להפסיק להתאמץ כל-כך. כאשר אתם דוחפים את עצמכם ללא הרף, הדחיפה הופכת למיקוד שלכם ואתם שוכחים את המטרה האמיתית. כאשר אתם עסוקים ללא הרף בלהיות עסוקים ללא הרף, קל לשכוח מה רציתם להגשים.

ביצוע מהיר של משימה עשוי לשחוק אתכם וליצור טעויות שכדי לתקנן יהיה עליכם להקדיש זמן נוסף. זכרו שריצה מהירה אינה אסטרטגיה מעשית לניצחון במרתון. האטה לקצב קבוע יכולה למעשה להביא תוצאות מהירות יותר. זכרו שהמטרה שלכם אינה רק להיות עסוקים, אלא להשיג דבר-מה בעל ערך בזכות מאמציכם.

נשמו נשימה עמוקה והירגעו. מקדו את מחשבותיכם בדרך שלכם. עוצמה רבה טמונה בתנועה מחושבת ומכוונת. זמן ונחישות קבועה ישיגו הרבה יותר מאשר מהומה מבולבלת ומהירה. עשו זאת מספיק מהר כדי להשלים את המשימה, אך מספיק לאט כדי לבצעה כהלכה.

~ ראלף מארסטון